CyclingNZ Home
Day 4 BikeNZ Elite Track Nationals 2014
17 Mar, 2014

Menís 4000m Team Pursuit, Gold Medal: Mid South Canterbury (Shane Archbold, Dylan Kennett, Andrew van der Heyden, Marc Ryan) 1; Southland (Liam Aitcheson, Joshua Haggerty, Cameron Karwowski, Hamish Tomlinson) caught, 2. Bronze medal: Auckland (Jonathan Hailstone, Nick Bain, Ben Park, Sam Lindsay) 4:04.272, 3; Canterbury (Hamish Schreurs, Adam Bull, Max Jones, Daniel Newmann) 4:04.449, 4.

Women 500m Team Sprint, gold medal: Southland (Natasha Hansen, Stephanie McKenzie) 34.801, 1; Waikato Bay of Plenty (Racquel Sheath, Jaime Nielsen) 36.697, 2. Bronze Medal: Canterbury (Elizabeth Steel, Victoria Steel) 37.108, 3; Otago Elyse Fraser, Katie Schofield) 37.599, 4.

Men 750m Team Sprint, Gold Medal: Southland (Matt Archibald, Eddie Dawkins, Jeremy Presbury) 44.700, 1; Auckland (Sam Webster, Ethan Mitchell, Zac Williams) 45.421, 2. Bronze Medal: Southland 2 (Karl Watson, Ben Stewart, Fabian Wybrow) 47.328, 3; Composite (Daniel Rafferty MSC, Andrew Ward CTB, Greg Potter AKL) 48.675, 4.

Women 4000m Team Pursuit, Gold Medal: Waikato Bay of Plenty (Jaime Nielsen, Racquel Sheath, Phillipa Sutton, Rushlee Buchanan) 1; Southland (Sophie Williamson, Sequoia Cooper, Laura Heywood, Kirstie James) caught, 2. Bronze Medal: Composite (Georgia Williams AKL, Julia Tarbotton MSC, Makayla Smith SLD, Ruby Perry WCN) 4:41.351, 3; Auckland (Bryony Botha, Holly White, Samantha Croft, Nina Wollaston) 4:58.352, 4.

Madison 40km: Mid South Canterbury (Dylan Kennett, Shane Archbold) 31 points, 1; Composite 2 (Patrick Bevin, Regan Gough) 18, 2; Southland (Liam Aitcheson, Cam Karwowski) 16, 3.

+Under-19:

Women 500m Team Sprint, gold medal: Canterbury (Olivia Podmore, Holly Edmondston) 37.202, 1; West Coast North Island (Ruby Perry, Kate Stewart) 37.775, 2. Bronze medal: Auckland 2 (Holly White, Nina Wollaston) 37.925, 3; Auckland 1 (Bryony Botha, Samantha Croft) 38.350, 4.

Men 750m Team Sprint, Gold medal: Southland (Michael Culling, Nicholas Kergozou, Anton OíConnell) 47.997, 1; East Coast North Island (Ryan Berney, Luke Mudgway, Reon Sheath) 48.781, 2; Bronze Medal: West Coast North Island (Jordan Castle, James Cuff, Joshua Kendall) 49.566, 3; Canterbury (Sam Buckner, Max Jones, Rhys Jones) 49.949, 4.

CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
LOOK 2018
ELITE DIRETO
ROTOR GAZE MTB
ISM Saddles
SCHWALBE
Morgan Blue Cleaning
 Photo Gallery
Waterfront Auckland TT 2-10-10 Tour de Femme
Tour de Femme Tour de Femme
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2019 | Login | Design by OnfireDesign