CyclingNZ Home
BikeNZ Elite Track Nationals 2014 Day 2
15 Mar, 2014
Event: BikeNZ Elite Track Nationals 2014

Elite, women’s sprint semifinal: Stephanie McKenzie (Southland) bt Katie Schofield (Otago) 2-0; Natasha Hansen (Southland) bt Paige Paterson (Auckland) 2-0.

Final: McKenzie bt Hansen 2-0. 3rd-4th: Schofield bt Paterson (walkover).

Men sprint semifinals: Sam Webster (Auckland) bt Simon van Velthooven (WCNI) 2-0; Dawkins bt Archibald 2-1. Final: Webster bt Dawkins 2-0. 3rd-4th: Van Velthooven bt Archibald 2-1.

Women 20km Points Race: Sophie Williamson (Southland) 18 points, 1; Lauren Ellis (Mid South Canterbury) 17, 2; Jaime Nielsen (Waikato BOP) 16, 3.

Men 15km Scratch Race: Brad Evans (Otago) 1, Dylan Kennett (Mid South Canterbury) 2, Patrick Bevin (Waikato BOP) 3.

Under 19:

Men Keirin semifinal 1: Jordan Castle (WCNI) 1, Samuel Dakin (Auckland) 2, Sam Buckner (Canterbury) 3. Semi 2: Michael Culling (Southland) 1, Reon Sheath (ECNI) 2, Cameron Ford (Tasman) 3. Final: Castle 1, Culling 2, Dakin 3.

Women Keirin semifinals: Tessa Jenkins (Canterbury) 1, Samantha Croft (Auckland) 2, Alice Grubb (Canterbury) 3. Semi 2: Olivia Podmore (Canterbury) 1, Sarah Ownsworth (Canterbury) 2, Shannon Grinter (Waikato BOP) 3. Final: Podmore 1, Jenkins 2, Grinter 3.

Women 2000m Individual Pursuit, Gold Medal ride: Bryony Botha (Auckland) 2:28.367, 1; Holly White (Auckland) 2:31.469, 2. Bronze medal ride: Holly Edmondston (Canterbury) 2:31.714, 3; Laura Heywood (Southland) 2:33.467, 4.

Men 3000m Individual Pursuit, Gold medal ride: Regan Gough (ECNI) 3:20.409, 1; Jack Ford (Mid South Canterbury) 3:26.734, 2. 3rd-4th: Luke Mudgway (ECNI) 3:28.773, 3; Lachlan McGregor (Otago) 3:29.915, 4.

Women 7.5km Scratch: Podmore (Canterbury) 1, Holly White (Auckland) 2, Lydia Rippon (Northland) 3.

CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
ROTOR GAZE MTB
LOOK 2018
ELITE DIRETO
Morgan Blue Cleaning
ISM Saddles
SCHWALBE
 Photo Gallery
Tour de Femme Waterfront Auckland TT 2-10-10
Mike NortheybioSPORT Series Champion a
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2019 | Login | Design by OnfireDesign