CyclingNZ Home
NZCT 2014 Stage 5 150km
2 Feb, 2014
1 ORAM, James (U23) 3:59:06
2 WHITEHOUSE, Daniel (U23) ST
3 VINK, Michael 00:02
4 PHELAN, Adam 00:17
5 DYBALL, Benjamin 00:23
6 BRIGGS, Graham 00:25
7 SHAW, Pat 00:27
8 CRAWFORD, Jai 00:29
9 RABOU, Thomas 00:32
10 DAVIS, Sam 00:35
11 JORY, Chris 00:40
12 BONELLO, Daniel 00:40
13 IRVINE, Saxon 00:42
14 MCCORMICK, Hayden (U23) 00:42
15 WILLS, Ryan 00:47
16 BAYLY, Cameron 00:49
17 ALDRIDGE, Josh 00:51
18 MOLYNEUX, Dan 00:51
19 LANE, Patrick 00:55
20 MULLALY, Scott 00:55
21 GUNMAN, Taylor 00:55
22 STEPHENSON, Will (U23) 01:03
23 THOMAS, Scott 01:08
24 JONES, Brenton 01:09
25 EDMED, Correy 01:10
26 FITZGERALD, Michael 01:14
27 GRIFFIN, Logan (U23) 01:17
28 GOESINNEN, Floris 01:17
29 BAIN, Nick (U23) 01:23
30 YEUNG, Yin Hon 01:25
31 WALKER, Kane 01:30
32 PORTER, Elliot 01:37
33 LAWSON, Richard (U23) 01:39
34 RUSH, Tim 01:43
35 NAPIER, Grayson (U23) 01:51
36 SHEPPARD, Eric 02:00
37 WILLIAMSON, James 02:06
38 AMBROSE, Scott (U23) 02:08
39 JONES, Caleb 02:31
40 ATKINS, Toby (U23) 02:45
41 SCHWEIZER, Christoph 03:13
42 GOUGH, Fraser (U23) 03:28
43 LAVERACK, Edward (U23) 03:28
44 HEANEY, Alex (U23) 03:47
45 DONNELLY, Aaron 04:14
46 GRIVELL-MELLOR, Luke (U23) 04:16
47 SCULLY, Tom 04:20
48 WIPPERT, Wouter 04:23
49 ODLIN, Paul 04:23
50 MCGREGOR, Alex 05:03
51 SCHWEIZER, Michael 05:42
52 HORGAN, Samuel 05:45
53 CUPITT, Michael 05:47
54 THOMASON, Jason (U23) 05:53
55 AITCHISON, Keegan 06:01
56 ROGERS, Rico 06:36
57 BARRY, Daniel 09:27
58 ANSORGE, Niklas (U23) 12:00
59 PAYNE, Matthew 12:13
60 ROSS, Nicolas 31:13
61 CLARK, Boris (U23) 31:13
62 MURRAY, Anthony 31:19
63 EARNSHAW, Ben 31:28
64 FREEBURN, Douglas (U23) 31:32
65 HAZELTON, Jonathan 31:42
66 HOLDER, Stuart 31:42
67 GRIERSON, Roger 31:42
68 EWART, Jesse (U23) 32:06
69 YATES, Theodore (U23) 32:06
70 MCCALLUM, Mikey 32:06
71 PHIPPS, Sam (U23) 32:06
72 NOLAN, Reon 32:10
73 POSTLEWAIGHT, Karl 32:18
74 TAIT, Rhys 32:30
75 MARKBY, Matthew (U23) 32:49
76 GRUNKE, Alex (U23) 34:20
77 TALBOT, Brodie 34:20
78 ELLISTON, Chad (U23) 34:20
79 WHOLER, Alex (U23) 34:20
80 COWAN, Yuri (U23) 34:24
81 ELLERM-NORTON, Darcy (U23) 34:26
82 BRIDGWOOD, Kyle 34:45
83 RUDOLPH, Malcolm 34:46
84 KLEMME, Daniel DNF
85 WHITE, Edward DNF
86 DALY, Paddy (U23) DNF
87 SMITS, Pete DNF
88 PRETORIUS, Vaughn (U23) DNS
89 EVANS, Lee DNS

Final General Classification

Place Surname, name Time Gap
1 VINK, Michael 14:18:15
2 ORAM, James (U23) 00:15
3 PHELAN, Adam 00:29
4 WHITEHOUSE, Daniel (U23) 00:40
5 BRIGGS, Graham 00:42
6 SHAW, Pat 00:42
7 RABOU, Thomas 00:44
8 CRAWFORD, Jai 00:47
9 MCCORMICK, Hayden (U23) 00:49
10 DYBALL, Benjamin 00:49
11 DAVIS, Sam 01:03
12 BAYLY, Cameron 01:03
13 WILLS, Ryan 01:04
14 BONELLO, Daniel 01:05
15 GUNMAN, Taylor 01:06
16 JORY, Chris 01:10
17 JONES, Brenton 01:11
18 MOLYNEUX, Dan 01:13
19 LANE, Patrick 01:14
20 IRVINE, Saxon 01:23
21 STEPHENSON, Will (U23) 01:26
22 ALDRIDGE, Josh 01:31
23 MULLALY, Scott 01:34
24 FITZGERALD, Michael 01:36
25 EDMED, Correy 01:38
26 BAIN, Nick (U23) 01:38
27 GOESINNEN, Floris 01:44
28 GRIFFIN, Logan (U23) 01:50
29 YEUNG, Yin Hon 02:02
30 LAWSON, Richard (U23) 02:11
31 SHEPPARD, Eric 02:16
32 AMBROSE, Scott (U23) 02:34
33 WILLIAMSON, James 02:43
34 RUSH, Tim 02:48
35 ATKINS, Toby (U23) 03:05
36 JONES, Caleb 03:31
37 SCHWEIZER, Christoph 03:33
38 GOUGH, Fraser (U23) 03:38
39 NAPIER, Grayson (U23) 03:43
40 DONNELLY, Aaron 04:18
41 SCULLY, Tom 04:28
42 ODLIN, Paul 04:36
43 WIPPERT, Wouter 04:47
44 HORGAN, Samuel 05:53
45 PORTER, Elliot 09:00
46 ANSORGE, Niklas (U23) 12:41
47 CUPITT, Michael 13:06
48 THOMAS, Scott 15:05
49 WALKER, Kane 15:19
50 LAVERACK, Edward (U23) 17:07
51 GRIVELL-MELLOR, Luke (U23) 17:07
52 SCHWEIZER, Michael 19:23
53 MCGREGOR, Alex 24:14
54 HEANEY, Alex (U23) 28:34
55 AITCHISON, Keegan 28:38
56 ROGERS, Rico 29:10
57 BARRY, Daniel 31:39
58 CLARK, Boris (U23) 31:57
59 RUDOLPH, Malcolm 35:10
60 WHOLER, Alex (U23) 43:24
61 YATES, Theodore (U23) 46:03
62 TALBOT, Brodie 47:56
63 BRIDGWOOD, Kyle 48:39
64 MURRAY, Anthony 53:54
65 PAYNE, Matthew 53:59
66 EWART, Jesse (U23) 54:54
67 ELLERM-NORTON, Darcy (U23) 57:42
68 GRUNKE, Alex (U23) 58:36
69 ELLISTON, Chad (U23) 58:58
70 FREEBURN, Douglas (U23) 1:12:58
71 HAZELTON, Jonathan 1:13:04
72 NOLAN, Reon 1:13:22
73 TAIT, Rhys 1:14:08
74 MARKBY, Matthew (U23) 1:14:21
75 THOMASON, Jason (U23) 1:16:45
76 MCCALLUM, Mikey 1:17:44
77 ROSS, Nicolas 1:20:37
78 PHIPPS, Sam (U23) 1:25:00
79 GRIERSON, Roger 1:28:56
80 HOLDER, Stuart 1:29:01
81 COWAN, Yuri (U23) 1:31:37
82 EARNSHAW, Ben 1:36:30
83 POSTLEWAIGHT, Karl 1:41:15
84 KLEMME, Daniel DNF
85 WHITE, Edward DNF
86 DALY, Paddy (U23) DNF
87 SMITS, Pete DNF
88 PRETORIUS, Vaughn (U23) DNS
89 EVANS, Lee DNS

Final Ricoh Sprints Classification

Place Surname, name Points
1 SCHWEIZER, Michael 5
2 BRIGGS, Graham 3
3 LAVERACK, Edward 3
4 STEPHENSON, Will 3
5 SCULLY, Tom 2
6 FITZGERALD, Michael 2
7 RUDOLPH, Malcolm 2
8 THOMAS, Scott 2
9 WILLIAMSON, James 1
10 ODLIN, Paul 1

Final NZCT KOM Classification

Place Surname, name Points
1 THOMAS, Scott 12
2 ORAM, James 10
3 WILLIAMSON, James 10
4 JORY, Chris 8
5 WHITEHOUSE, Daniel 8
6 VINK, Michael 6
7 STEPHENSON, Will 4
8 PHELAN, Adam 4
9 YEUNG, Yin Hon 2
10 DYBALL, Benjamin 2

Final Teams Classification

Place Team Time Gap
1 Avanti 42:56:55
2 Drapac 00:47
3 Singapore Pro Cycling 01:18
4 Satalyst Giant 02:04
5 NZCT Team 02:25
6 GPM 03:05
7 Armstrong Team 03:24
8 Signmakers 03:46
9 Rapha Condor 08:54
10 Total Post 15:17
11 Budget Forklifts 20:24
12 Synergy Baku 20:59
13 MCS Mobile 40:07
14 Data#3 1:00:44
15 Subaru Albion 1:12:54
16 Rocket Switch 2:03:04
17 Hydr8 Zero 2:26:41
18 Meridian Team 2:48:05
19 Capital Cycles 2:57:12

CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
LOOK 2018
ELITE DIRETO
ROTOR GAZE MTB
ISM Saddles
Morgan Blue Cleaning
SCHWALBE
 Photo Gallery
Tour de Femme Karl Murray 2010 Tour of New Caledonia
Waterfront Auckland TT 2-10-10 Tour de Femme
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2019 | Login | Design by OnfireDesign