CyclingNZ Home
2012 NZ Club Nationals Time Trial
3 May, 2012

Results:

Male
U15 15km: Campbell Stewart (Bike Manawatu) 25:13, 1; Sam Thorpe-Loversuch (Ramblers) 25:41, 2; Chris Denholm (Bike Manawatu) 25:55, 3.
U17 15km: Regan Gough (Cycling CHB) 22:40, 1; Ben Johnstone (Marsden Wheelers) 22:46, 2; Connor Stead (Pegasus Cycling) 22:59, 3.
Under 19, 25km: Dylan Kennett (Pegasus) 33.51, 1; Nick Bain (Counties Manukau) 34.34, 2; Hamish Schreurs (Pegasus) 34.44, 3.
U23 40km: Richard Lawson (Pegasus Cycling) 56:38, 1; Louis Wright (Morrinsville Wheelers) 56:40, 2; Simon Acker (Pegasus Cycling) 56:41, 3;
Elite Men 40km: Sam Horgan (Pegasus Cycling) 53:03, 1; Andrew Hagan (Port Nicholson Poneke) 54:48, 2; Dan Waluszewski (Port Nicholson Poneke) 56:14, 3;
Masters 35-39 25km: Mike Henton (Counties Manukau) 35:48, 1; Karl Murray (Counties Manukau) 36:05, 2; Joel Healy (Port Nicholson Poneke) 36:25, 3
Masters 40-44 25km: Aaron Strong (Auckland Central) 34:00, 1; Peter Murphy (Gisborne) 34:09, 2; Gordon McCauley (Department of Cycling) 35:10, 3.
Masters 45-49 25km: Rod Carpinter (Hamilton City) 35:54, 1; Andrew Townsend (Ramblers) 36:15, 2; Paul Williams (North Harbour) 36:29, 3.
Masters 50-54 25km: Jim McMurray (Forestland Wheelers) 35:18, 1; David Mann (Hamilton City) 35:22, 2; Stephen Mark (Pegasus Cycling) 36:13, 3.
Masters 55-59 25km: Bob Puru (Hamilton City) 37:00, 1; Richard Justice (Auckland Central) 37:43, 2; Ian Seddon (Ramblers) 38:23, 3
Masters 60-64 15km: Garry Overend (Tasman Wheelers) 23:06, 1; Gary Ferguson (Pegasus Cycling) 23:24, 2; Kevin Lawler (Pegasus Cycling) 24:25, 3.
Masters 65-69 15km: Ross Gamble (Cycling Otago) 24:28, 1; Allan Luff (Wanganui) 24:29, 2; Bob Starr (Marsden Wheelers) 25:36, 3
Masters 70 plus 15km: Neil Robinson (Gisborne) 25:55, 1; Garry Humpherson (Port Nicholson Poneke) 25:56, 2; Graham Codyre (Counties Manukau Cycling Inc) 27:14, 3.

Female:
U15, 15km: Michaela Drummond (Bike Manawatu) 27:45, 1; Jessica Read (Te Awamutu Sports) 28:02, 2; Mikayla Harvey (Counties Manukau Cycling Inc) 28:17, 3.
U17, 15km: Holly Edmondston (Pegasus Cycling) 25:58, 1; Madison Farrant (Hamilton City) 26:23, 2; Laura Heywood (Cycling Southland) 26:36, 3.
U19, 15km: Sophie Williamson (Central Otago -Wakatipu) 24:27, 1; Devon Hiley (Counties Manukau) 25:04, 2; Jennifer Muhl (Cycling Southland) 25:32, 3.
Elite 25km: Jaime Nielsen (Te Awamutu Sports) 36:50, 1; Sarah Morrison (Morrinsville Wheelers) 37:29, 2; Rushlee Buchanan (Te Awamutu Sports) 37:37, 3.
Masters 35-39, 25km: Nan Baker (Gisborne) 41:45, 1; Tara Allerton (Stratford) 43:31, 2; Kerry-Ann Harris (Counties Manukau) 43:32, 3.
Masters 40-44, 25km: Rachel Larner (Counties Manukau) 40:27, 1; Kim Andersen (Bike Manawatu) 44:47, 2.
Masters 45-49, 25km: Megan Blatchford-Peck (Bike Manawatu) 41:44, 1; Fiona Southorn (Marsden Wheelers) 42:42, 2; Sheryl Duncan (Taupo) 46:44, 3.
Masters 50-54, 25km: Ingrid Perols (Ramblers) 42:07, 1; Jocelyn Goodwin (Bike Manawatu) 42:48, 2; Paula Prestidge (Cycling Timaru) 43:28, 3.
Masters 55-59, 25km: Ann Rigg (Tasman Wheelers) 44:31, 1; Jan Brosnahan (Cycling Otago) 45:07, 2.
Masters 60-64, 15km: Susan Tunnicliff (Ramblers Inc) 28:35, 1; Christine Van Hoppe (Tasman Wheelers Inc) 29:36, 2; Joy Baker (Cycling New Plymouth) 30:01, 3;
Masters 65-69, 15km: Lesley Parton (Marsden Wheelers) 34:55, 1.

Parafed, Handbikes 25km: Susan Reid (Morrinsville Wheelers) 30:08, 1 (Percentile 113.89); Brendon Stratton (Morrinsville Wheelers) 26,53, 2 (100.41%); Tiffney Perry (Morrinsville Wheelers) 36.55, 3 (91.21%).
Standard Cycles, 25km: Nathan Smith (New Plymouth) 40.28, 1 (95.98%); Stephen Hills (New Plymouth) 46.06, 2 (86.86%); Craig Hill (Ramblers) 41.14, 3 (83.94%).
Tandem 25km: Robert Matthews (Hamilton City) 36:29 , 1; Phillipa Gray (Cycling Southland) 37:54, 2; Jayne Parsons (Kapiti) 39:40, 3


Jamie is used to the winners circle

CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
ROTOR GAZE MTB
LOOK 2018
ELITE DIRETO
ISM Saddles
SCHWALBE
Morgan Blue Cleaning
 Photo Gallery
a Karl Murray 2 2010 Tour of New Caledonia
Tour de Femme Daniel Gate bioSPORT Crite
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2020 | Login | Design by OnfireDesign