CyclingNZ Home
NZ Women's Cycle Tour Stage 4
26 Feb, 2012
Event: NZ Women's Cycle Tour
1 Emma Crum (NZl) Cyclosport NZ 2:49:48  
2 Amy Bradley (NZl) Wheelworks Racing    
3 Evelyn Stevens (USA) USA National Team 0:00:22  
4 Shara Gillow (Aus) GreenEdge-AIS    
5 Joanne Hogan (Aus) VIS Women's Team    
6 Miranda Griffiths (Aus) Armstrong Motor Group Team    
7 Reta Trotman (NZl) New Zealand National Team    
8 Elena Berlato (Ita) Italy National Team    
9 Taryn Heather (Aus) Team Jayco - AIS    
10 Philippa Sutton (NZl) Wheelworks Racing 0:02:53  
11 Carla Ryan (Aus) Team Jayco - AIS 0:07:33  
12 Kristin Armstrong (USA) USA National Team    
13 Judith Arndt (Ger) GreenEdge-AIS    
14 Li Chen (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling    
15 Jessica Allen (Aus) VIS Women's Team    
16 Jessie MacLean (Aus) GreenEdge-AIS 0:08:02  
17 Sue Forsyth (NZl) NZCT Team    
18 Hannah Van Kampen (NZl) Wheelworks Racing    
19 Loren Rowney (Aus) VIS Women's Team    
20 Huang Dong Yan (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling    
21 Ashleigh Neave (NZl) Wheelworks Racing    
22 Rebecca Wiasak (Aus) Suzuki Team    
23 Fiona MacDermid (NZl) NZCT Team    
24 Jessica Mundy (Aus) Suzuki Team    
25 Mayuko Hagiwara (Jpn) Japan National Team    
26 Kanako Nishi (Jpn) Japan National Team    
27 Sinead Noonan (Aus) Team Jayco - AIS    
28 Emily Collins (NZl) New Zealand National Team    
29 Mel Burke (NZl) NZCT Team    
30 Carmen Small (USA) USA National Team    
31 Allison Rice (Aus) Suzuki Team    
32 Laura Meadley (Aus) Suzuki Team    
33 Kate Chilcott (NZl) New Zealand National Team    
34 Kaytee Boyd (NZl) New Zealand National Team    
35 Gloria Presti (Ita) Italy National Team    
36 Rachel Neylan (Aus) Armstrong Motor Group Team    
37 Rachel Southee (NZl) Cyclosport NZ    
38 Gracie Elvin (Aus) Team Jayco - AIS    
39 Luo Xialong (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling    
40 Lucy Coldwell (Aus) Armstrong Motor Group Team    
41 Chloe McConville (Aus) VIS Women's Team    
42 Sequoia Cooper (NZl) New Zealand National Team    
43 Wan Yiu Wong (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling    
44 Rosara Joseph (NZl) New Zealand National Team    
45 Tracey Best (NZl) Cyclosport NZ    
46 Linda Villumsen (NZl) GreenEdge-AIS    
47 Stephanie Ives (Aus) Armstrong Motor Group Team    
48 Monia Baccaille (Ita) Italy National Team    
49 Ally Stacher (USA) USA National Team    
50 Tatiana Guderzo (Ita) Italy National Team    
51 Emily Roper (Aus) Suzuki Team    
52 Corrine Smit (Aus) Cyclosport NZ    
53 Xin Liu (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling    
54 Lisa Jacobs (Aus) VIS Women's Team    
55 Nicole Justice (Aus) Armstrong Motor Group Team 0:09:21  
56 Akatsuka Yurie (Jpn) Japan National Team 0:09:55  
57 Janine Copp (NZl) Wheelworks Racing    
58 Yuko Myochin (Jpn) Japan National Team    
59 Addyson Albershardt (USA) USA National Team    
60 Hayley Giddens (NZl) NZCT Team    
61 Ailie McDonald (Aus) Suzuki Team    
DNF Theresa Cliff-Ryan (USA) USA National Team    
DNF Chisako Harigai (Jpn) Japan National Team    
DNF Grace Sulzberger (Aus) Team Jayco - AIS    
General classification after stage 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Evelyn Stevens (USA) USA National Team 10:27:26  
2 Shara Gillow (Aus) GreenEdge-AIS 0:00:05  
3 Taryn Heather (Aus) Team Jayco - AIS 0:00:13  
4 Joanne Hogan (Aus) VIS Women's Team 0:00:22  
5 Reta Trotman (NZl) New Zealand National Team 0:00:27  
6 Miranda Griffiths (Aus) Armstrong Motor Group Team 0:02:58  
7 Kristin Armstrong (USA) USA National Team 0:06:37  
8 Judith Arndt (Ger) GreenEdge-AIS 0:06:48  
9 Emma Crum (NZl) Cyclosport NZ 0:07:09  
10 Carla Ryan (Aus) Team Jayco - AIS 0:07:32  
11 Linda Villumsen (NZl) GreenEdge-AIS 0:07:39  
12 Rachel Neylan (Aus) Armstrong Motor Group Team 0:07:54  
13 Jessica Allen (Aus) VIS Women's Team 0:08:05  
14 Loren Rowney (Aus) VIS Women's Team 0:08:06  
15 Tatiana Guderzo (Ita) Italy National Team 0:08:10  
16 Gracie Elvin (Aus) Team Jayco - AIS 0:08:11  
17 Huang Dong Yan (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling 0:08:15  
18 Carmen Small (USA) USA National Team 0:08:27  
19 Kaytee Boyd (NZl) New Zealand National Team 0:08:29  
20 Sue Forsyth (NZl) NZCT Team 0:08:34  
21 Xin Liu (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling 0:08:38  
22 Lucy Coldwell (Aus) Armstrong Motor Group Team 0:08:45  
23 Kate Chilcott (NZl) New Zealand National Team 0:10:30  
24 Rosara Joseph (NZl) New Zealand National Team 0:10:52  
25 Chloe McConville (Aus) VIS Women's Team 0:12:01  
26 Jessica Mundy (Aus) Suzuki Team 0:13:13  
27 Amy Bradley (NZl) Wheelworks Racing 0:14:34  
28 Laura Meadley (Aus) Suzuki Team 0:17:03  
29 Jessie MacLean (Aus) GreenEdge-AIS 0:19:57  
30 Luo Xialong (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling 0:20:37  
31 Kanako Nishi (Jpn) Japan National Team 0:21:15  
32 Allison Rice (Aus) Suzuki Team 0:22:35  
33 Monia Baccaille (Ita) Italy National Team 0:23:19  
34 Emily Collins (NZl) New Zealand National Team 0:23:21  
35 Elena Berlato (Ita) Italy National Team 0:23:33  
36 Corrine Smit (Aus) Cyclosport NZ 0:25:50  
37 Mayuko Hagiwara (Jpn) Japan National Team 0:26:20  
38 Fiona MacDermid (NZl) NZCT Team 0:27:11  
39 Emily Roper (Aus) Suzuki Team 0:34:57  
40 Ally Stacher (USA) USA National Team 0:35:11  
41 Stephanie Ives (Aus) Armstrong Motor Group Team 0:35:14  
42 Sinead Noonan (Aus) Team Jayco - AIS 0:37:00  
43 Philippa Sutton (NZl) Wheelworks Racing 0:38:07  
44 Lisa Jacobs (Aus) VIS Women's Team 0:41:27  
45 Wan Yiu Wong (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling 0:43:24  
46 Gloria Presti (Ita) Italy National Team 0:43:30  
47 Sequoia Cooper (NZl) New Zealand National Team 0:43:32  
48 Rachel Southee (NZl) Cyclosport NZ 0:43:40  
49 Tracey Best (NZl) Cyclosport NZ 0:44:12  
50 Mel Burke (NZl) NZCT Team 0:47:20  
51 Rebecca Wiasak (Aus) Suzuki Team 0:55:08  
52 Hannah Van Kampen (NZl) Wheelworks Racing 1:06:53  
53 Nicole Justice (Aus) Armstrong Motor Group Team 1:07:39  
54 Ashleigh Neave (NZl) Wheelworks Racing 1:09:42  
55 Li Chen (Chn) China Chongming - Giant Pro Cycling 1:16:29  
56 Addyson Albershardt (USA) USA National Team 1:25:22  
57 Akatsuka Yurie (Jpn) Japan National Team 1:25:34  
58 Hayley Giddens (NZl) NZCT Team 1:25:57  
59 Janine Copp (NZl) Wheelworks Racing 1:26:00  
60 Yuko Myochin (Jpn) Japan National Team 1:28:22  
61 Ailie McDonald (Aus) Suzuki Team 1:28:34  
DNF Theresa Cliff-Ryan (USA) USA National Team    
DNF Chisako Harigai (Jpn) Japan National Team    
DNF Grace Sulzberger (Aus) Team Jayco - AIS    
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Loren Rowney (Aus) VIS Women's Team 7  pts
2 Chloe McConville (Aus) VIS Women's Team 5  
3 Sinead Noonan (Aus) Team Jayco - AIS 2  
4 Judith Arndt (Ger) GreenEdge-AIS 1  
5 Addyson Albershardt (USA) USA National Team 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kaytee Boyd (NZl) New Zealand National Team 20  pts
2 Gracie Elvin (Aus) Team Jayco - AIS 12  
3 Evelyn Stevens (USA) USA National Team 10  
4 Carla Ryan (Aus) Team Jayco - AIS 8  
5 Linda Villumsen (NZl) GreenEdge-AIS 6  
6 Emma Crum (NZl) Cyclosport NZ 6  
7 Amy Bradley (NZl) Wheelworks Racing 4  
8 Judith Arndt (Ger) GreenEdge-AIS 2  
9 Kristin Armstrong (USA) USA National Team 2  
10 Taryn Heather (Aus) Team Jayco - AIS 2  
Teams Classification (Stage 4)
# Rider Name (Country) Team Result
1 GreenEdge Cycling Team 31:37:06  
2 US National Team 0:00:14  
3 Team Jayco - AIS 0:01:01  
4 VIS Women's Team 0:01:46  
5 Armstrong Motor Group 0:04:22  
6 New Zealand 0:04:25  
7 China Chongming - Giant Pro Cycling 0:22:08  
8 Suzuki 0:37:22  
9 Italy 0:39:57  
10 Japan 0:55:48  
11 NZCT Team 0:58:19  
12 Cyclosport NZ 1:01:48  
13 Wheelworks Racing 1:44:46
CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
LOOK 2018
ELITE DIRETO
ROTOR GAZE MTB
ISM Saddles
SCHWALBE
Morgan Blue Cleaning
 Photo Gallery
Tour de Femme Tour de Femme
Tour de Femme Tour de Femme
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2020 | Login | Design by OnfireDesign