CyclingNZ Home
Counties Manukau Club Time Trial Championships
29 Mar, 2010
Event: Counties Manukau Club Time Trial Championships
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
2 Emma Powell G 13:30:30 00:00:30 00:32:23 00:31:53 1
1 Courtney Hunter G 13:30:00 00:00:00 00:32:43 00:32:43 2
               
4 Charles Michel   13:32:00 00:02:00 00:30:08 00:28:08 1
5 Fraser McDonald   13:32:30 00:02:30 00:30:05 00:27:35 Time only
6 Matthew Elliot   13:31:30 00:01:30     DNS
               
               
Masters Women 6, 7           15Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
8 Denise Claxton  M6 13:34:00 00:04:00 00:35:35 00:31:35 1
7 Tracy Purdy M6 13:33:30 00:03:30 00:35:31 00:32:01 2
               
               
U17           15Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
14 Devon Hiley G 13:36:30 00:06:30 00:31:40 00:25:10 1
10 Helena Jackson G 13:35:00 00:05:00 00:34:58 00:29:58 2
12 Sarah Merrington G 13:36:00 00:06:00 00:36:26 00:30:26 3
11 Racquel Sheath G 13:35:30 00:05:30     DNF
               
25 James Judd   13:41:30 00:11:30 00:34:05 00:22:35 1
22 Alex Heaney   13:40:30 00:10:30 00:33:38 00:23:08 2
24 Chad Elliston   13:41:00 00:11:00 00:35:24 00:24:24 3
21 Harrison Neems   13:40:00 00:10:00 00:35:15 00:25:15 4
16 Nick Osten   13:38:00 00:08:00 00:33:43 00:25:43 5
19 Nicolas Webber   13:39:30 00:09:30 00:35:17 00:25:47 6
18 Greg Potter   13:39:00 00:09:00 00:36:12 00:27:12 7
15 Jeremy Quill   13:37:30 00:07:30 00:36:11 00:28:41 8
17 Zachary Williams   13:38:30 00:08:30     DNS
26 Sam Lynch   13:42:00 00:12:00     DNF
               
               
Masters 6, 7, 8           15Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
30 Colin Claxton M6 13:44:00 00:14:00 00:37:12 00:23:12 1
29 Ron Campbell M6 13:43:30 00:13:30 00:37:00 00:23:30 2
28 John Perks M6 13:43:00 00:13:00 00:46:06 00:33:06 3
               
32 Graeme Codyre M8 13:45:00 00:15:00 00:40:05 00:25:05 1
34 Bruce Goldsworthy M8 13:45:30 00:15:30 00:41:29 00:25:59 2
35 Barney McCarthy M8 13:47:00 00:17:00     DNF
               
31 Rory  Plumridge M7 13:44:30 00:14:30     DNF
               
               
U19 Women           15Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
41 Courtney Hiley   13:48:00 00:18:00 00:42:36 00:24:36 1
37 Brooke Rhode   13:47:30 00:17:30     DNF
Masters 2           25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
56 Mike Jensen   13:56:30 00:26:30 01:03:04 00:36:34 1
52 Symon Coles   13:54:30 00:24:30 01:01:34 00:37:04 2
58 Richard Trass   13:57:30 00:27:30 01:04:36 00:37:06 3
53 Rob Graham   13:55:00 00:25:00 01:03:20 00:38:20 4
55 Simon Nunns   13:56:00 00:26:00 01:04:22 00:38:22 5
46 Mike Cornelius   13:51:00 00:21:00 01:01:03 00:40:03 6
57 Paul Needham   13:57:00 00:27:00 01:07:19 00:40:19 7
45 Clinton Liebenberg   13:50:30 00:20:30 01:02:13 00:41:43 8
48 Hallam Webber   13:52:30 00:22:30 01:05:26 00:42:56 9
54 Andy Bastin   13:55:30 00:25:30 01:08:31 00:43:01 10
51 Brendon Stirling   13:54:00 00:24:00 01:09:18 00:45:18 11
44 Stephen Van Wonderen   13:50:00 00:20:00 01:07:21 00:47:21 12
50 Mark hopkinson   13:53:30 00:23:30     DNF
49 Mark Rodhouse   13:53:08 00:23:08     DNF
43 Jeremy Turner   13:49:30 00:19:30     DNF
47 Stuart Guthrie   13:52:00 00:22:00     DNF
               
               
Masters 3           25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
69 Tony Fitzgerald   14:03:00 00:33:00 01:11:09 00:38:09 1
70 Ken Moloney   14:03:30 00:33:30 01:11:42 00:38:12 2
63 Grant Powell   14:00:00 00:30:00 01:12:18 00:42:18 3
66 Chris Button   14:01:30 00:31:30 01:14:06 00:42:36 4
62 Mathew James   13:59:30 00:29:30 01:13:21 00:43:51 5
67 Mike Allen   14:02:00 00:32:00 01:17:37 00:45:37 6
61 Bruce Hastie   13:59:00 00:29:00 01:19:28 00:50:28 7
68 Peter Cauldwell   14:02:30 00:32:30     DNF
64 Roger Whitefield   14:00:30 00:30:30     DNS
65 Paul Van Der Meer   14:01:00 00:31:00     DNF
               
               
Masters 4           25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
81 Richard Justice   14:09:00 00:39:00 01:15:18 00:36:18 1
79 Bob Puru   14:08:00 00:38:00 01:14:47 00:36:47 2
80 Gary Groves   14:08:30 00:38:30 01:15:40 00:37:10 3
78 Andrew Morrissey   14:07:30 00:37:40 01:16:13 00:38:33 4
75 Tod Penberthy   14:06:00 00:36:00 01:15:02 00:39:02 5
77 Brent Morris   14:07:00 00:37:00 01:16:21 00:39:21 6
76 Gary Rush   14:06:30 00:36:30 01:16:19 00:39:49 7
74 Mike Patching   14:05:30 00:35:30 01:16:14 00:40:44 8
73 Bill Manning   14:05:00 00:35:00 01:17:49 00:42:49 9
Masters 5           25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
91 Paul Pendry   14:13:30 00:43:30 01:22:01 00:38:31 1
90 Paul Gillard   14:13:00 00:43:00 01:24:21 00:41:21 2
88 Graeme Colson   14:12:30 00:42:30 01:24:57 00:42:27 3
87 Stu McIntosh   14:12:00 00:42:00 01:24:52 00:42:52 4
86 John Coker   14:11:30 00:41:30 01:27:38 00:46:08 5
84 Mike Ross   14:10:30 00:40:30     DNF
85 Ian Peach   14:11:00 00:41:00     DNF
               
               
Masters Women 1, 2, 3, 4, 5       25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
94 Marion Webb M2 14:15:00 00:45:00 01:25:35 00:40:35 1
95 Cynthia Forbes M2 14:15:30 00:45:30 01:34:50 00:49:20 2
               
96 Sheryl Des Jardines M4 14:16:00 00:46:00 01:30:25 00:44:25 1
97 Maureen Thompson M4 14:16:30 00:46:30 01:29:03 00:42:33 Time Only
98 Lynda Goldsack M4 14:17:00 00:47:00     DNS
               
99 Diane Tisdall M5 14:17:30 00:47:30 01:37:03 00:49:33 1
100 Barb Pendry M5 14:18:00 00:48:00 01:37:48 00:49:48 2
               
               
Senior Women           25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
5 Rachael Larner   14:21:00 00:51:00 01:29:24 00:38:24 1
10 Toni Bradshaw   14:25:00 00:55:00 01:33:32 00:38:32 2
12 Nicky Bowden   14:25:30 00:55:30 01:34:20 00:38:50 3
9 Melanie Burke   14:24:30 00:54:30 01:33:43 00:39:13 4
39 Paula McCoy   14:23:30 00:53:30 01:34:49 00:41:19 5
8 Jo Carrel   14:22:30 00:52:30 01:34:29 00:41:59 6
7 Rebeca Hurecomb     00:56:00 01:38:12 00:42:12 7
11 Kate Chilcott   14:24:00 00:54:00 01:38:30 00:44:30 8
1 Stacey Brown   14:19:30 00:49:30 01:34:15 00:44:45 9
6 Rachel Doody   14:21:30 00:51:30 01:37:18 00:45:48 10
38 Elle Dalton   14:23:00 00:53:00 01:38:51 00:45:51 11
2 Sara Hill   14:20:00 00:50:00 01:36:04 00:46:04 12
3 Emma Jones   14:20:30 00:50:30     DNS
               
               
Masters 1           25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
19 Karl Murray   14:30:30 1:00:30 01:34:11 00:33:41 1
17 Blair Sutherland   14:29:00 00:59:00 01:34:03 00:35:03 2
20 Ben Ellis   14:31:00 01:01:00 01:38:46 00:37:46 3
15 Will Viljoen   14:28:00 00:58:00 01:36:24 00:38:24 4
14 Damien Kearney   14:27:30 00:57:30 01:37:20 00:39:50 5
13 Rob Small   14:27:00 00:57:00 01:40:46 00:43:46 6
51 Andy Grainger   14:30:00 01:00:00 01:36:11 00:36:11 Time Only
16 Shaun Batty   14:28:30 00:58:30 01:34:22 00:35:52 Time Only
               
               
U19men           25Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
25 Alex McCory-Bowick   14:33:30 01:03:30 01:38:19 00:34:49 1
23 Daniel Poole   14:32:30 01:02:30 01:41:35 00:39:05 2
24 Matthew McQueen   14:33:00 01:03:00 01:42:33 00:39:33 Time Only
26 Hamish Elley-Brown   14:34:00 01:04:00     DNF
               
               
U23           40Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
32 Louis Crosby   14:39:00 1:09:00 02:04:29 00:55:29 1
34 Roman Van Uden   14:38:30 01:08:30 02:04:37 00:56:07 2
31 Matt Wheatcroft   14:38:00 01:08:00 02:07:07 00:59:07 3
33 Fraser Bermingham   14:35:30 01:05:30 02:09:00 01:03:30 4
29 Colin Cornberg   14:36:00 01:09:30 02:13:37 01:04:07 5
30 Scott Mullaly   14:37:00 01:07:00 02:11:20 01:04:20 6
               
               
Senior Men           40Km
               
No. Name   Actual Time Start Finish Elapsed Place
44 Aaron Strong   14:44:00 01:14:00 02:10:10 00:56:10 1
43 Rob Scarlett   14:43:30 01:13:30 02:10:07 00:56:37 2
35 Jim McMurray   14:40:00 01:10:00 02:07:08 00:57:08 3
41 Mike Henton   14:42:30 01:12:30 02:09:42 00:57:12 4
42 David Bowden   14:43:00 01:13:00 02:11:14 00:58:14 5
40 Andre de Jong   14:42:00 01:12:00 02:12:25 01:00:25 6
37 Jared Bowden   14:40:30 01:10:30 02:14:25 01:03:55 Time Only
38 James Brosnahan   14:41:00 01:11:00     DNS
39 Gavin Lloyd   14:41:30 01:11:30     DNF
CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
Rouler Cycles
2013 fizik
ELITE Italia 190609
Morgan Blue Cleaning
ISM Saddles
SCHWALBE
 Photo Gallery
Waterfront Auckland TT 2-10-10 Tour de Femme
Waterfront Auckland TT 2-10-10 a
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2017 | Login | Design by OnfireDesign