CyclingNZ Home
BMX South Island Titles Results
20 Jan, 2007 - RMC

2007 South Island Titles

 

10 Boys (18 Riders)

 

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

4

RANGIORA NZL

Daniel MCGOLDRICK

1st

11

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Daniel BOWERS-WILSON

2nd

191

CHRISTCHURCH CITY NZL

Max SEXTON

3rd

27

CHRISTCHURCH CITY NZL

Campbell PRYCE

4th

SI5

KAIAPOI NZL

Mitchell SCARLETT

5th

667

DUNEDIN NZL

Zac DOBBIE

6th

20

DUNEDIN NZL

William MILBURN

7th

445

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Gareth WILLIAMS

8th

676

RANGIORA NZL

Jeremy SNELLING

9

494

North Avon Christchurch NZL

Jake JACKSON

10

55

ROTORUA NZL

Blake CHEESMAN

11

30

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Bradley VANBRUCKEN

12

333

SOUTHLAND NZL

Damon DU MEZ

13

183

CHRISTCHURCH CITY NZL

Alex MCELWAIN

14

33

DUNEDIN NZL

Kieran KING

15

900

DUNEDIN NZL

Drew KEACH (

16

42

CHRISTCHURCH CITY NZL

Jayden HAWTHORNE-WALKER

17

495

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Bailey SPIERS

18

 

 

13-39 Cruiser - Female (4 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

786

RANGIORA NZL

Corrina LLOYD

1

7

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Amanda LANGE

2

4

CHRISTCHURCH CITY NZL

Jocelyn WALKER

3

196

DUNEDIN NZL

Gina DOBBIE

4

 

7 & Under Boys (10 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

1

KAIAPOI NZL

Liam GOODWIN

1st

1465

RANGIORA NZL

Matthew SNELLING

2nd

1689

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Harley RITCHIE

3rd

1449

CHRISTCHURCH CITY NZL

Jack HARDY

4th

SI3

KAIAPOI NZL

Dale WINTER

5th

1677

NELSON NZL

Tyler EDWARDS

6th

1794

DUNEDIN NZL

Scott DOBBIE

7th

1271

ROTORUA NZL

Rhys CHEESMAN

8th

1684

RANGIORA NZL

Izak PARISH

9

1801

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Calib COULTER

10

 

17-34 Cruiser - Male (6 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

6

Rangiora NZL

Troy HANSEN

1

1

CAMBRIDGE NZL

Karl ELLIS

2

12

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

John EVANS

3

489

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Tak BROADHURST

4

619

RANGIORA NZL

Jared LUCAS

5

901

DUNEDIN NZL

Kyle KING

6

 

7-8 Girls (5 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

1

RANGIORA NZL

Deanna SCOON

1

1638

RANGIORA NZL

Alicia CUTTING

2

1795

DUNEDIN NZL

Britney KEACH

3

1546

DUNEDIN NZL

April DOBBIE

4

1512

DUNEDIN NZL

Shania KING

5

 

8 Boys (15 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

342

RANGIORA NZL

Chresten COCKBURN

1st

3

RANGIORA NZL

Caleb PARISH

2nd

15

CHRISTCHURCH CITY NZL

Josh BURROWS

3rd

1793

DUNEDIN NZL

Todd BEZETT

4th

1383

RANGIORA NZL

James REDDISH

5th

1466

RANGIORA NZL

Samuel MCCARTIN

6th

1733

RANGIORA NZL

Isaac PULLEY

7th

1688

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Connor MAHAN

8th

666

Kaiapoi NZL

Beau CLARE

9

1482

RANGIORA NZL

Nicholas DEVON

10

1796

DUNEDIN NZL

Campbell MCMILLAN

11

1456

CHRISTCHURCH CITY NZL

Devon CREQUER

12

1418

CHRISTCHURCH CITY NZL

Alexander PRYCE

13

1186

RANGIORA NZL

Jamie SCOON

14

497

North Avon Christchurch NZL

Oliver SPIERS

15

 

13-16 Cruiser - Male (6 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

8

RANGIORA NZL

Andrew MCKENZIE

1

1

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Daniel FRANKS

2

SI3

WHANGAREI NZL

Derek ELMES

3

464

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Fritz LEANING

4

199

RANGIORA NZL

Jayden PARISH

5

4

NORTH HARBOUR NZL

Ethan WI

6

 

 

 

 

30+ Male (8 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

33

AUSTRALIA

Dean COLES

1

SI3

Nelson NZL

Sean CHRISTENSEN

2

428

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Richard HILL

3

479

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Roy LEANING

4

421

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Richard SCOTT

5

56

CAMBRIDGE NZL

Brian ELLIS

6

488

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Mark WILSON

7

474

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Darren BONE

8

 

 

 

9 Boys (9 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

11

RANGIORA NZL

Liam SCOON

1st

SI1

KAIAPOI NZL

Daniel WINTER

2nd

674

RANGIORA NZL

Connor SMITH

3rd

403

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Callum GALL

4th

51

KAIAPOI NZL

Jayden COWENS

5th

182

CHRISTCHURCH CITY NZL

Robert WILLIAMSON

6th

36

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Timothy MURCH

7th

888

ALEXANDRA NZL

Jordan MCANALLY

8th

277

DUNEDIN NZL

Deon FREEMAN

9

 

 

8-12 Cruiser (3 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

SI1

KAIAPOI NZL

Jonathan VARTY

1

321

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Michael FRANKS

2

440

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Daniel BOWERS-WILSON

3

 

 

11 Boys (11 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

5

RANGIORA NZL

Sam SCOON

1st

9

KAIAPOI NZL

Carl GOODWIN

2nd

731

SOUTHLAND NZL

Cayleb MARTIN

3rd

SI5

DUNEDIN NZL

Cody KEACH

4th

16

CHRISTCHURCH CITY NZL

Jamie BURROWS

5th

18

NORTH HARBOUR NZL

Ryan BERNEY

6th

675

RANGIORA NZL

Liam SMITH

7th

650

RANGIORA NZL

Bradley ANDERSON

8th

111

RANGIORA NZL

Matthew DALZELL

9

999

KAIAPOI NZL

Kane CLARE

10

437

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Elijah BOOT

11

 

 

13-14 Girls (4 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

4RAN

RANGIORA NZL

Abbey PAYNE

1

6

RANGIORA NZL

Corrina LLOYD

2

477

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Jessica BONE

3

475

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Samatha BONE

4

 

 

11-12 Girls (4 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

4

Christchurch City NZL

Shannon ALEXANDER

1

419

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Sharna MURCH

2

121

KAIAPOI NZL

Georgia HARWOOD

3

110

DUNEDIN NZL

Emma DEVEREUX

4

 

 

Elite Women (6 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

1

NELSON NZL

Tania CARSON

1

2

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Sarah JACKSON

2

107

Alexandra NZL

Danielle CARTER

3

4KAI

KAIAPOI NZL

Courtney WOODS

4

41

NELSON NZL

Sally DAVIES           

5

307

DUNEDIN NZL

Tegan MCMILLAN  

6

 

15 Boys (6 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

2

Kaiapoi NZL

Stevie WINDER

1

SI3

ALEXANDRA NZL

Leon ADAIR

2

619

Nelson NZL

Keiryd LINES

3

20

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Fritz LEANING

4

476

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Joshua NOLAN-BONE

5

126

CHRISTCHURCH CITY NZL

Michael EVERETT

6

 

14 Boys (5 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

6

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Daniel FRANKS

1

11

RANGIORA NZL

Matthew BRABAZON

2

2

RANGIORA NZL

Jamie HANSEN

3

19

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Shaun EVANS (O

4

131

WHANGAREI NZL

Camoukaze ELMES

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50+ Cruiser - Male (4 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

1NAC

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Roy LEANING

1

3

SOUTHLAND NZL

Brian POPE

2

7

WHANGAREI NZL

Graeme TAYLOR

3

450

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Keith WATTS

4

 

 

 

 

 

 

 

 

Elite Men (11 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

NI6

Rangiora NZL

Troy HANSEN

1st

10CHC

CHRISTCHURCH CITY NZL

Ben ORCHARD

2nd

13

CHRISTCHURCH CITY NZL

Andrew BADMAN

3rd

4

CAMBRIDGE NZL

Karl ELLIS

4th

102

RANGIORA NZL

Daniel MCELHINNEY

5th

100

SOUTHLAND NZL

Jade DU MEZ

6th

126

ALEXANDRA NZL

Nathan ADAIR

7th

10RAN

RANGIORA NZL

Andrew MCKENZIE

8th

469

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Matthew FRAZER

9

600

HUTT VALLEY THUNDERBOLTS NZL

Samuel FRICKLETON

10

117

NELSON NZL

Brendon GRANVILLE

11

 

 

 

13 Boys (8 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

15

NORTH HARBOUR NZL

Ethan WI

1

18

DUNEDIN NZL

Jake DEVEREUX

2

196

CHRISTCHURCH CITY NZL

Camryn DYER

3

111

SOUTHLAND NZL

Fabian DU MEZ

4

619

SOUTHLAND NZL

Hayden WAHIA

5

240

RANGIORA NZL

Shanon CUTTING

6

SI5

DUNEDIN NZL

Vinnie KEACH

7

88

KAIAPOI NZL

Brandon COWENS

8

 

35-39 Cruiser - Male (4 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

33

AUSTRALIA

Dean COLES

1

SI2

Nelson NZL

Sean CHRISTENSEN

2

9

RANGIORA NZL

Joe LUCAS

3

488

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Mark WILSON

4

 

 

40-49 Cruiser - Male (8 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

SI1

RANGIORA NZL

John HANSEN

1

23

DUNEDIN NZL

Phillip MILBURN

2

1CB

CAMBRIDGE NZL

Brian ELLIS

3

421

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Richard SCOTT

4

407

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Mark GALL

5

67

ROTORUA NZL

Graham CHEESMAN

6

13

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Aaron LANGE

7

350

DUNEDIN NZL

Anthony DEVEREUX

8

 

 

 

12 Boys (10 Riders)

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

SI1

KAIAPOI NZL

Jonathan VARTY

1st

6

RANGIORA NZL

Micah MCGOLDRICK 

2nd

17

CHRISTCHURCH CITY NZL

Cameron KERR

3rd

123

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Michael FRANKS

4th

21

WHANGAREI NZL

Shaun TAYLOR

5th

777

SOUTHLAND NZL

Dean HENDERSON

6th

67

RANGIORA NZL

Michael CLARKE

7th

33

CAMBRIDGE NZL

Jayden SAWFORD

8th

107

NELSON NZL

Joe LANGFORD

9

422

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Andrew BLAKELEY

10

 

Senior Superclass (8 Riders

PLATE

GROUP

NAME

PLACE

10RAN

RANGIORA NZL

Andrew MCKENZIE

1

6

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Daniel FRANKS

2

13CHC

CHRISTCHURCH CITY NZL

Andrew BADMAN

3

102

RANGIORA NZL

Daniel MCELHINNEY

4

10CHC

CHRISTCHURCH CITY NZL

Ben ORCHARD

5

117

NELSON NZL

Brendon GRANVILLE

6

1

NELSON NZL

Tania CARSON

7

20

NORTH AVON CHRISTCHURCH NZL

Fritz LEANING

8

 

Click to enlarge...

CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
ELITE DIRETO
ROTOR GAZE MTB
LOOK 2018
SCHWALBE
ISM Saddles
Morgan Blue Cleaning
 Photo Gallery
Mike NortheybioSPORT Series Champion Tour de Femme
Tour de Femme Waterfront Auckland TT 2-10-10
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2020 | Login | Design by OnfireDesign