CyclingNZ Home
New Zealand Masters National Championship Results
19 Apr, 2006

The weather held off for the most part for the NZ Masters Time Trial and Road Race held in Wanganui on the 8th and 9th of April.  The courses were the same as used for the recent Oceania Games and the Road Race was especially challenging given the brisk wind and intermittent showers.  The usual suspects were all prominent in the various grades of the Road event with Bruce Goldsworthy, Laurence Sunde, Mark Crowther, Marcel Hollenstein, Don Robinson, Eltje Malzbender, Pat Johnstone and Chris Johnson all to the fore.  Of real delight to those attending the prizegiving was the joy 75 year old Arthur Vosper showed as he won his first ever medal in taking out the I grade (75+).

The overall winner of the Time Trial came from the D grade (50-54) as Barry Gilliland from Palmerton North continued his good form in this discipline.  Steve Connell (Wellington) and Peter Gavin (Taradale) filled out the minor overall placings in the mens overall section.  Margaret Tyson (Wanganui) was a narrow 6 second winner over Sue Nichols (Marton) in the womens overall section.

The participation of the 70+ age groups proved to be a real highlight and the smart time (42.20) of 78 year old Ray Boocock of Orewa a real achievement.  The camaraderie and competition amongst the elder statesman is one reason that the Masters Association is keen to keep the concept of Masters cycling alive as they look at restructuring their organisation.

NZ Masters Road Championships Wanganui
Brunswick - Kai Iwi Circuit   9 April 2006
No Men F and G Grade: 46 km Start Time 10.30am. 2 laps
Time Place Grade Place
1 Bruce Goldsworthy M   Auckland 01:22:04 1 G1
2 Laurence Sunde M 63 Wanganui 01:22:04 2 F1
3 Doug Simmons M 61 Taupo 01:22:05 3 F2
4 Richard Hood M 60 Taupo 01:22:14 4 F3
5 Bob Wilson M   New Plymouth 01:22:35 5 G2
6 Bob Wakelin M 68 Rangiwahia 01:24:04 6 G3
7 John Palmer M 65 North Shore 01:27:17 7  
8 Bob Hargeaves M 61 Palmerston North 01:30:39 8  
9 Bruce Bayley M 63 Hawera 01:33:02 9  
11 Mike Shingles M   Wanganui dnf    
13 Les Wood M     dnf    
10 Barry Bridgeman M 68 Auckland dns    
12 Neil Pollock M 63 Palmerston North dns    
             
Women B and C Grade: 46km Start Time 10.40am  2 laps
Time Place Grade Place
16 Eltje Malzbender F 43 Te Kuiti 01:29:47 1 B1
18 Margaret Tyson F 40 Wanganui 01:29:47 2 B2
17 Sue Nichols F 41 Marton 01:34:32 3 B3
15 Alison Richards F 44 Wanganui 01:34:32 4  
19 Gillian Danson F   New Plymouth dns    
             
             
Women D and E grade: 46 km Start Time 10.40am  2 laps
Time Place
22 Jocelyn Hood F 55 Taupo 01:44:16 1  
             
Women F Grade: 23km Start Time 10.40am  1 lap
Time Place
25 Helen Palmer F 63 North Shore 52:45:00 1  
24 Heather Flyger F 64 Hamilton dns    
26              
Men H and I Grade: 23km Start Time 11.00am 1 lap
Time Place Grade Place
33 Don Robinson M 71 Tauranga 45:00:00 1 H1
34 Peter Van Des Hulst M 71   48:13:00 2 H2
32 Peter Johnson M 72 Hamilton 48:13:00 3 H3
31 Arthur Vosper M 75 Marton 51:19:00 4 I.1
28 Ray Boocock M 78 Orewa 52:55:00 5 I.2
27 Don Murray M 79 Whakatane 58:29:00 6 I.3
30 Bill Main M 76 Wanganui 01:09:03 7  
29 Ron Williams M 76 Palmerston North dns    
35 Bob Cammock M 70 Rotorua dns    
36 Barney McCarthy M 70 Auckland dns    
Men A, B and C Grade: 92km Start time 12 noon 4 laps
Time Place Grade Place
50 Mark Crowther M   Tauranga 02:33:34 1 C1
44 Marcel Hollenstein M 45 Palmerston North 02:34:07 2 C2
49 Kerry Harford M   Havelock North 02:35:19 3 B1
40 Mark Armstrong M 49 Wanganui 02:46:28 4 C3
39 Bob Puru M 49 Hamilton 02:46:32 5  
47 Lee Griffiths M   Palmerston North 02:47:14 6  
42 Geoff Russell M 46 Palmerston North 02:47:20 7  
45 Dan Richards M   Wanganui 02:12:43 3 laps  
48 Michael Wright M   Wanganui dnf    
38 Tom Pirie M 49 Palmerston North dns    
41 Neil Prouse M 46 Palmerston North dns    
43 Philip Ryder M 45 Palmerston North dns    
46 Vincent Edwards M     dns    
Men D and E Grade: 69km Start Time 12.10pm  3 laps
Time Place Grade Place
64 Pat Johnstone M 51 Wanganui 01:54:04 1 D1
61 Wayne Hudson M   Auckland 01:57:30 2 D2
60 Chris Johnson M 56 Hamilton 01:58:14 3 E1
57 John Black M 58 Wanganui 01:58:30 4 E2
63 Barry Gilliland M 53 Palmerston North 01:58:36 5 D3
51 Roy van Panhuys M   Havelock North 02:03:05 6 E2
56 Colin Anderson M 58 Palmerston North 02:03:50 7  
54 Doug Bevege M 59 Wellington 01:05:22 8  
59 Brian Scott M   Wanganui 02:12:12 9  
52 Peter Dickinson M   Wellington dnf    
55 Derek Ward M 59 Hastings dnf    
58 Bill van Berkum M 57 Hamilton dnf    
53 Rex Dowding M 59 Upper Hutt dns    
62 Peter Gavin M 54 Taradale dns    

      2006 NZMCA National Championships        
  Cycling 20km Individual Time Trial  
      Motorboat Clubrooms, Anzac Parade, 8th April 2006        
No. Name Sex Age Town Start Time Finish Time Race Time O/A Place A/G Place
  Time Gap       1:00        
  Start Time       11:00 AM        
  75+ years Men                
1 Don Murray M 79 Whakatane 11:01 AM 0:49:08 00:48:08 52 4
2 Ray Boocock M 78 Orewa 11:02 AM 0:42:20 00:40:20 41 1
3 Ron Williams M 76 Palmerston North 11:03 AM 0:47:33 00:44:33 48 3
4 Bill Main M 76 Wanganui 11:04 AM 0:57:10 00:53:10 53 5
5 Arthur Vosper M 75 Marton 11:05 AM 0:47:34 00:42:34 45 2
6         11:06 AM        
  70-74 years Men                
7 Peter Johnson M 72 Hamilton 11:07 AM 0:46:44 00:39:44 39 3
8 Peter Van Des Hulst M 71   11:08 AM 0:45:19 00:37:19 35 2
9 Bob Cammock M 70 Rotorua 11:09 AM 0:52:40 00:43:40 47 4
10 Barney McCarthy M 70 Auckland 11:10 AM dns      
11 Don Robinson M 71 Tauranga 11:11 AM 0:48:08 00:37:08 34 1
12         11:13 AM        
  65-69 years Men                
13 Bob Wakelin M 68 Rangiwahia 11:14 AM 0:48:56 00:34:56 24 1
14 John Palmer M 65 North Shore 11:15 AM 0:51:11 00:36:11 29 2
15 Barry Bridgeman M 68 Auckland 11:16 AM 0:52:54 00:36:54 33 3
16         11:17 AM        
  60-64 years Men                
17 Neil Pollock M 63 Palmerston North 11:18 AM 0:58:31 00:40:31 42 6
18 Bruce Bayley M 63 Hawera 11:19 AM 00:57:56 00:38:56 38 5
19 Doug Simmons M 61 Auckland 11:20 AM 0:54:50 00:34:50 22 2
20 Bob Hargeaves M 61 Palmerston North 11:21 AM 0:57:00 00:36:00 28 4
21 Richard Hood M 60 Taupo 11:22 AM 0:57:29 00:35:29 25 3
22 Laurence Sunde M 63 Wanganui 11:23 AM 0:56:37 00:33:37 17 1
23         11:24 AM        
  65-69 years Women                
24 Bev Shingles F 65 Wanganui 11:25 AM 1:11:13 00:46:13 49 1
25         11:26 AM        
  60-64 years Woman                
26 Heather Flyger F 64 Hamilton 11:27 AM 01:15:05 00:48:05 51 3
27 Margaret Eagar F 64 Stratford 11:28 AM 1:15:30 00:47:30 50 2
28 Helen Palmer F 63 North Shore 11:29 AM 1:11:11 00:42:11 44 1
29         11:30 AM        
  55-59 years Women                
30 Jocelyn Hood F 55 Taupo 11:31 AM 1:11:14 00:40:14 40 1
31         11:32 AM        
  50-54 years Woman                
32 Barb Carson F 50 Wanganui 11:33 AM 1:09:20 00:36:20 31 1
33         11:34 AM        
  45-49 years Women                
34 Catriona Pirie F 47 Palmerston North 11:35 AM 1:18:36 00:43:36 46 2
35 Fiona Comston F 46 Waiuku 11:36 AM 1:17:53 00:41:53 43 1
36         11:37 AM        
  40-44 years Woman                
37 Alison Richards F 44 Wanganui 11:38 AM 1:16:52 00:38:52 37 4
38 Eltje Malzbender F 43 Te Kuiti 11:39 AM 1:17:17 00:38:17 36 3
39 Sue Nichols F 41 Marton 11:40 AM 1:15:56 00:35:56 27 2
40 Margaret Tyson F 40 Wanganui 11:41 AM 1:16:50 00:35:50 26 1
41         11:42 AM        
  55-59 years Men                
42 Peter Dickinson M   Wellington 11:43 AM 1:16:52 00:33:52 18 7
43 Rex Dowding M 59 Upper Hutt 11:44 AM 1:14:47 00:30:47 5 1
44 Doug Bevege M 59 Wellington 11:45 AM 1:17:56 00:32:56 13 5
45 Derek Ward M 59 Hastings 11:46 AM 1:19:16 00:33:16 15 6
46 Colin Anderson M 58 Palmerston North 11:47 AM 1:20:56 00:33:56 20 8
47 John Black M 58 Wanganui 11:48 AM 1:20:14 00:32:14 11 4
48 Bill van Berkum M 57 Hamilton 11:49 AM 1:20:36 00:31:36 9 2
49 Brian Scott M   Wanganui 11:50 AM 1:24:55 00:34:55 23 9
50 Roy van Panhuys M   Havelock North 11:51 AM 1:22:40 00:31:40 10 3
51         11:52 AM        
  50-54 years Men                
52 Peter Gavin M 54 Taradale 11:53 AM 1:23:14 00:30:14 3 2
53 Barry Gilliland M 53 Palmerston North 11:54 AM 1:23:16 00:29:16 1 1
54 Pat Johnstone M 51 Wanganui 11:55 AM 1:26:26 00:31:26 8 3
55 Mike Burt M 51 Palmerston North 11:56 AM 1:28:21 00:32:21 12 4
56 Mark Armstrong M 50 Marton 11:57 AM dns      
57         11:58 AM        
  45-49 years Men                
58 Tom Pirie M 49 Palmerston North 11:59 AM 1:35:49 00:36:49 32 7
59 Bob Puru M 49 Hamilton 12:00 PM 01:31:10 00:31:10 7 2
60 Gavin Donaldson M 48 Palmerston North 12:01 PM 1:34:35 00:33:35 16 4
61 Neil Prouse M 46 Palmerston North 12:02 PM 1:38:13 00:36:13 30 6
62 Geoff Russell M 46 Palmerston North 12:03 PM 1:36:11 00:33:11 14 3
63 Philip Ryder M 45 Palmerston North 12:04 PM 1:38:21 00:34:21 21 5
64 Marcel Hollenstein M 45 Palmerston North 12:05 PM 1:35:51 00:30:51 6 1
65         12:06 PM        
  40-44 Men                
66 Kerry Harford     Havelock North 12:07 PM 1:37:44 00:30:44 4 1
67         12:08 PM        
  35-39 Men                
68 Ian Thompson M 38 Wanganui 12:09 PM 1:42:56 00:33:56 19 2
69 Steve Connell M 37 Wellington 12:10 PM 1:39:43 00:29:43 2 1
70         12:11 PM        

 

Click to enlarge...

CONTINUE READING
Latest Results
Lap of Queens Park 1. Joseph Cooper (ART) 04m51s; 2. Regan Gough (ART) ST; 3. Tom Davison (ART) ST; 4. Mitchell Lovelock-Fay (ART) ST; 5. Fraser Gough (ART) at 01s; 6. Pieter Bulling (KAP) at 05s; 7. Eric Marcotte (KAP) at 05s; 8. Mike Northey (KAP) at 05s; 9. Marc Ryan (KAP) at 05s; 10. Travis >>
1 Sam Horgan Mike Greer Homes Racing Male Elite 3:37:39 2 Jason Christie TotalPOS Solutions Male Elite 3:37:39 3 Luke McPherson Breads of Europe Male Elite 3:37:40 4 Liam Aitcheson L&M Group Ricoh NZ Male Under 23 3:37:41 5 Tim Rush Breads of Europe Male Elite 3:37:44 6 Kees Duyvesteyn >>
MEN 1 DANIEL BARRY 02:47:56 2 RICHARD LAWSON 02:47:59 3 SAM HORGAN 02:49:35 4 SAM LINDSAY 02:49:45 5  >>
Upcoming Events
LOOK 2018
ROTOR GAZE MTB
ELITE DIRETO
ISM Saddles
SCHWALBE
Morgan Blue Cleaning
 Photo Gallery
Waterfront Auckland TT 2-10-10 Daniel Gate bioSPORT Crite
Mike NortheybioSPORT Series Champion Tour de Femme
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2020 | Login | Design by OnfireDesign