CyclingNZ Home
Latest ResultsPAGE: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
DISCIPLINE:ALLTRACKROADFUN RIDESMTBBMXMASTERSSCHOOLS
NZCT 2014 Stage 5 150km  2 Feb 2014
1 ORAM, James (U23) 3:59:062 WHITEHOUSE, Daniel (U23) ST3 VINK, Michael 00:024 PHELAN, Adam 00:175 DYBALL, Benjamin 00:236 BRIGGS, Graham 00:257 SHAW, Pat 00:278 CRAWFORD, Jai 00:299 RABOU, Thomas 00:3210 DAVIS, Sam 00:3511 JORY, Chris 00:4012 BONELLO, Daniel 00:4013 IRVINE, Saxon 00:4214 MCCORMICK, Hayden (U23) 00:4215 WILLS, Ryan 00:4716 BAYLY, Cameron 00:4917 ALDRIDGE, Josh 00:5118 MOLYNEUX, >>
NZCT 2014 Stage 4 136km  1 Feb 2014
1 WIPPERT, Wouter 3:13:032 SCULLY, Tom ST3 BRIGGS, Graham ST4 SCHWEIZER, Christoph ST5 JONES, Brenton ST6 SCHWEIZER, Michael ST7 YATES, Theodore (U23) ST8 SHAW, Pat ST9 FITZGERALD, Michael ST10 VINK, Michael ST11 NAPIER, Grayson (U23) ST12 WILLIAMSON, James ST13 WALKER, Kane ST14 JORY, Chris ST15 WILLS, Ryan ST16 JONES, Caleb ST17 HORGAN, Samuel ST18 ODLIN, Paul ST19 BONELLO, Daniel ST20 PHELAN, >>
NZCT 2014 Stage 3 154km  1 Feb 2014
1 JONES, Brenton 3:51:172 WIPPERT, Wouter ST3 RUDOLPH, Malcolm ST4 BRIGGS, Graham ST5 SCULLY, Tom ST6 WILLIAMSON, James ST7 FITZGERALD, Michael ST8 MCCORMICK, Hayden (U23) ST9 ODLIN, Paul ST10 SHEPPARD, Eric ST11 SHAW, Pat ST12 LAWSON, Richard (U23) ST13 VINK, Michael ST14 BONELLO, Daniel ST15 MCGREGOR, Alex ST16 IRVINE, Saxon ST17 JONES, Caleb ST18 GUNMAN, Taylor ST19 GRIFFIN, Logan (U23) ST20 >>
NZCT STAGE 2 122KM  30 Jan 2014
1 WIPPERT, Wouter 3:08:342 KLEMME, Daniel ST3 JONES, Brenton ST4 YATES, Theodore (U23) ST5 SCULLY, Tom ST6 BRIGGS, Graham ST7 FITZGERALD, Michael ST8 SHAW, Pat ST9 RUDOLPH, Malcolm ST10 WILLIAMSON, James ST11 AITCHISON, Keegan ST12 LAWSON, Richard (U23) ST13 PHELAN, Adam ST14 MCCORMICK, Hayden (U23) ST15 STEPHENSON, Will (U23) ST16 JONES, Caleb ST17 DONNELLY, Aaron ST18 BAIN, Nick (U23) ST19 >>
NZCT STAGE 1 ITT 5.1KM  30 Jan 2014
1 VINK, Michael 06:132 JONES, Brenton 00:043 DONNELLY, Aaron 00:064 MCCORMICK, Hayden (U23) 00:095 SCULLY, Tom 00:106 HORGAN, Samuel 00:107 WHOLER, Alex (U23) 00:118 GOUGH, Fraser (U23) 00:129 GUNMAN, Taylor 00:1310 PHELAN, Adam 00:1411 RABOU, Thomas 00:1412 KLEMME, Daniel 00:1513 ODLIN, Paul 00:1514 BAYLY, Cameron 00:1615 CUPITT, Michael 00:1616 ORAM, James (U23) 00:1717 SHAW, Pat 00:1718 BAIN, >>
2014 Distinction Hotels Mountain Classic  28 Jan 2014
The Distinction Hotels Milford Mountain Classic 120km winner was James Williamson (3:12:47), with Jim Hawkridge (3:14:21) second and Thomas Hubbard (3:23:51) third. In the female category Sophie Williamson (3:25:01) was the winner, with Helen Beattie (3:49:03) second and Aileen Campbell (4:18:12) third. The Ricoh Homer Hundred winner was Dan Bentley (2:38:47), with Neil Vanner (2:38:55) >>
NZ Elite Championship ITT  12 Jan 2014
Elite Men Time Trial, 40km: Taylor Gunman (Auckland) 50:42, 1; Sam Horgan (Christchurch) 50.54, 2; Jason Christie (Ashburton) 51:04, 3; Paul Odlin (Christchurch) 51:11, 4; Scott Thomas (Otago) 51:41, 5. Elite Men Under-23, 40km: Fraser Gough (Hawkes Bay) 51:38, 1; James Oram (Auckland) 51:47, 2; Dion Smith (Auckland) 52:27, 3; Dylan Kennett (Waimate) 52:37, 4; Matthew Zenovich (Southland) 53:30, >>
NZ Elite Championship Woman's Road Race  12 Jan 2014
Rushlee Buchanan (Waikato Bay of Plenty. United Healthcare) 3:32:25, 1; Linda Villumsen (Auckland, Wiggle Honda) same time, 2; Reta Trotman (Otago) at seven seconds, 3; Emily Collins (Auckland, Wiggle Honda) at 14 seconds, 4; Sophie Williamson (Southland, Vanderkitten) same time, >>
NZ Elite Championship Mens Road Race  12 Jan 2014
Elite men, 185km: Hayden Roulston (Trek Factory Team, Christchurch) 4:40.39, 1; Jack Bauer (Garmin-Sharp, Takaka) same time, 2; Tom Davison (Scotty Browns Vision Systems, Christchurch) at 1 second, 3; Jason Christie (Breads of Europe-All About Plumbing, Tinwald) at 2min 28sec, 4; James Williamson (L&M Ricoh, Alexandra) at 2:39, 5. Under-23: Hayden McCormick (Lotto Belisol, Te Awamutu) >>
2013 NZ Criterium Championships  19 Nov 2013
Results, Jerry Clayton BMW Criterium National Championships: Elite men: Mike Northey (Auckland) 1, Tom Scully (Invercargill) 2, Daniel Barry (Christchurch) 3. Elite women: Emily Collins (Auckland) 1, Sophie Williamson (Alexandra) 2, Karen Fulton (Nelson) 3. Under-17 Girls: Mikayla Harvey (Auckland) 1, Emma Cumming (Invercargill) 2, Madeleine Park (Auckland) 3. Under-17 Boys: Campbell Stewart >>
PAGE: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
ELITE DIRETO
LOOK 2018
ROTOR GAZE MTB
SCHWALBE
Morgan Blue Cleaning
ISM Saddles
 Photo Gallery
Karl Murray 2 2010 Tour of New Caledonia Tour de Femme
Waterfront Auckland TT 2-10-10 Tour de Vineyard Jersey Wearers 2011
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2020 | Login | Design by OnfireDesign