CyclingNZ Home
BMX Lonestar NZBMX Superclass Series Final
21 Apr, 2008 - RMC
<!--[if supportMisalignedColumns]--> <!--[endif]-->
The Lone Star - BMX NZ Superclass Series             2007-2008
Lone Star New Zealand
BMX EVENT MANAGER, Report Created 18/04/2008 11:58:39 a.m.
Series Detailed
Round 1: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 1
New Plymouth BMX Club
Round 2: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 2
Rotorua BMX Club
Round 3: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 3
Taupo BMX Club
Round 4: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 4
Te Awamutu BMX Club
Round 5: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 5
Hamilton BMX Club
Round 6: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 6
Waitakere BMX Club
Round 7: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 7
Paeroa L and P BMX Club
Round 8: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 8
Papakura BMX Club
Round 9: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 9
North Harbour BMX Cub
Round 10: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 10
Tauranga BMX Club
Round 11: Lone Star - BMX NZ Superclass Series RD 11
Whangarei BMX Club
Junior S/Class 55 Riders.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 11 of 11 Rounds BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 8 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Ryan LEWIS Te Awamutu 421 12 409 484 38 44 42 42 44 37 40 39 44 40 74
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
2 Shane MCBARRON Sunset Coast Waiuku 405 12 393 449 37 23 34 33 33 39 44 42 37 41 86
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
3 James MCLENNAN Hamilton 402 10 392 392 - 39 - 42 42 42 29 38 42 34 84
1 1 1 1 1 1 1 1 2
4 Luke ROGUSKI Tauranga 381 11 370 390 - 20 39 39 36 43 38 23 34 42 76
1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
5 Patrick MCKEE Te Awamutu 332 12 320 369 39 32 40 35 30 30 22 27 34 30 50
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
6 Mitchell WRIGHT North Harbour 324 12 312 361 28 21 31 28 35 30 31 29 31 31 66
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
7 Todd BARRY Cambridge 265 10 255 255 - - 22 30 23 29 19 31 25 20 56
1 1 1 1 1 1 1 1 2
8 Hannah SARTEN New Plymouth 261 10 251 251 17 34 25 20 27 29 28 - 23 - 48
1 1 1 1 1 1 1 1 2
9 Shaun BATTERTON North Harbour 214 9 205 205 - 29 - - 12 24 9 18 25 22 66
1 1 1 1 1 1 1 2
10 Harry MCCONNELL Te Awamutu 214 12 202 222 20 14 21 21 19 21 6 18 18 26 38
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
11 Ryan BERNEY North Harbour 163 10 153 153 - 7 12 11 - 12 9 13 21 34 34
1 1 1 1 1 1 1 1 2
12 James NATTRASS North Harbour 157 10 147 147 - 8 20 7 - 22 16 11 18 23 22
1 1 1 1 1 1 1 1 2
13 Brent ROGUSKI Tauranga 153 9 144 144 - - 14 - 17 18 11 18 16 20 30
1 1 1 1 1 1 1 2
14 Stephen GEDYE New Plymouth 146 9 137 137 26 17 17 14 - - 10 21 12 - 20
1 1 1 1 1 1 1 2
15 Anthony CARTER-BELL Whangarei 93 9 84 84 - 7 11 5 - 9 5 9 12 - 26
1 1 1 1 1 1 1 2
16 Patrick LESLIE Hawera 61 8 53 53 7 4 6 4 9 - - 9 - - 14
1 1 1 1 1 1 2
17# Codi MERITO Te Awamutu 184 8 176 176 18 16 23 29 24 21 21 24 - - 0
1 1 1 1 1 1 1 1 0
18# Alex ERUERA North Harbour 139 5 134 134 - - - - - - 27 33 28 - 46
1 1 1 2
19# Jarrod BROWNING Cambridge 116 9 107 114 15 10 13 7 18 15 10 12 14 - -
1 1 1 1 1 1 1 1 1
20# Donald ROSS Whangarei 113 6 107 107 - 8 9 - - - - 11 27 - 52
1 1 1 1 2
21# Liam BRIERLY Hamilton 100 6 94 94 - - - 20 20 - 8 20 - - 26
1 1 1 1 2
22# Logan WELLS Te Kuiti 99 8 91 91 - 7 12 8 13 13 16 13 9 - -
1 1 1 1 1 1 1 1
23# Kody LITTLE New Plymouth 83 3 80 80 22 28 30 - - - - - - - -
1 1 1
24# Cody HOBBS Te Awamutu 82 2 80 80 - 41 - - - - - 39 - - -
1 1
25# Reon SHEATH North Harbour 80 4 76 76 - - - - - - 14 - 22 - 40
1 1 2
26# Jesse PEMBERTON New Plymouth 74 2 72 72 40 - - - - - 32 - - - -
1 1
27# Jacob TROW New Plymouth 70 3 67 67 14 - - 23 30 - - - - - -
1 1 1
28# Jamie BURROWS Christchurch City 58 2 56 56 - - - - - - - - - - 56
2
29# Michael WATSON Whangarei 47 2 45 45 - 16 29 - - - - - - - -
1 1
30# Monique SMITH Gisborne 40 3 37 37 - 9 16 - - - - - 12 - -
1 1 1
31# Brenden P-G Taupo 39 1 38 38 - - 38 - - - - - - - -
1
32# Jared ALLAN-BAKER Cambridge 31 1 30 30 - 30 - - - - - - - - -
1
33# Caleb LOOMANS Te Awamutu 31 1 30 30 - - - - - - - 30 - - -
1
=34# Dylan TURNER New Plymouth 31 3 28 28 11 5 12 - - - - - - - -
1 1 1
=34# Jesse INIA-BROWN East City 31 3 28 28 - - - 6 - - - 11 11 - -
1 1 1
=34# Paul MASSON North Harbour 31 3 28 28 - - - - - - - - 8 - 20
1 2
37# Emma GATES Waitakere 28 3 25 25 - - - - - - 5 - - - 20
1 2
38# Ryan LEYTEN Kapiti 27 1 26 26 26 - - - - - - - - - -
1
39# Alana ANNAS Whangarei 25 2 23 23 - - - - - - - - 7 16 -
1 1
40# Corby PRICE Taupo 24 1 23 23 - - 23 - - - - - - - -
1
=41# Connor JONES Rangiora 22 2 20 20 - - - - - - - - - - 20
2
=41# Brayden REED Waitakere 22 2 20 20 - - - - - - - - - - 20
2
=43# Cameron ROBERTSON Paeroa 21 1 20 20 - - - - - - 20 - - - -
1
=43# Abigail FOX Gisborne 21 2 19 19 - - - - - - - - 10 9 -
1 1
=43# Kristy MCKINNON Gisborne 21 2 19 19 - - - - - - - - 7 12 -
1 1
=43# Shaun PARKER Hamilton 21 1 20 20 - - - - - - - - - 20 -
1
47# Cameron PETCH Te Awamutu 19 1 18 18 - - - 18 - - - - - - -
1
=48# Nicole EADY Whangarei 18 1 17 17 - - - 17 - - - - - - -
1
=48# Christopher PURDIE Taupo 18 2 16 16 - - - - - - - - - - 16
2
50# Cameron VINSON Whangarei 16 2 14 14 - - - - - - - - - - 14
2
51# Cole MCONIE Cambridge 14 1 13 13 - - - - - - - - 13 - -
1
52# Harrison NEIL East City 12 1 11 11 - - - - 11 - - - - - -
1
=53# Stefan GABEL Tauranga 10 1 9 9 - - 9 - - - - - - - -
1
=53# Lee CHAPMAN Te Kuiti 10 1 9 9 - - - - - - - 9 - - -
1
55# Nathan STOKES North Harbour 9 1 8 8 - - - 8 - - - - - - -
1
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter round 11 plus 6 of rounds 1-10 to qualify.
Best 8 results are from rounds 1-10
Int S/Class 43 Riders.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 11 of 11 Rounds BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 8 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Nicholas FOX Gisborne 337 10 327 327 34 38 44 42 - 28 32 21 - 24 64
1 1 1 1 1 1 1 1 2
2 Geoffrey BEAUMONT Cambridge 330 8 322 322 - - - - 38 39 41 37 39 44 84
1 1 1 1 1 1 2
3 Ren MILLER Waitakere 317 11 306 327 - 34 36 34 24 33 21 24 30 29 62
1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
4 Kane BARRY Cambridge 316 8 308 308 - - - - 36 35 33 41 38 39 86
1 1 1 1 1 1 2
5 Stephen MURPHY Cambridge 299 12 287 335 22 27 26 30 29 28 28 31 28 28 58
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
6 Tyler QUINTAL Hamilton 253 10 243 243 29 30 26 30 29 - 25 17 9 - 48
1 1 1 1 1 1 1 1 2
7 Bradley GATES Waitakere 234 12 222 248 17 17 20 25 22 23 9 17 20 22 56
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
8 James COOPER Waitakere 159 12 147 163 19 12 16 8 10 21 9 10 8 16 34
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
9 Michael BIAS North Harbour 158 9 149 149 - 20 28 15 - - 15 13 17 17 24
1 1 1 1 1 1 1 2
10# Trent JONES Whangarei 193 6 187 187 33 - - 36 32 29 29 - 28 - -
1 1 1 1 1 1
11# Connor BRIERLY Hamilton 187 6 181 181 - - - 33 29 - 16 31 - - 72
1 1 1 1 2
12# Jason BRADY Cambridge 165 5 160 160 - 38 33 - 42 - 31 - 16 - -
1 1 1 1 1
13# Jesse TUCKEY Te Kuiti 162 4 158 158 - 44 - 34 43 37 - - - - -
1 1 1 1
14# Cody STEVENS Tauranga 147 7 140 140 13 17 35 19 20 - 9 - - 27 0
1 1 1 1 1 1 1 0
15# Andrew BIAS North Harbour 146 6 140 140 - - - - - - 19 23 26 36 36
1 1 1 1 2
16# Daniel FRANKS North Avon Christchurch 125 3 122 122 44 - - - - - - 38 40 - -
1 1 1
17# Trent WOODCOCK Sunset Coast Waiuku 124 3 121 121 - - - - - - 41 37 43 - -
1 1 1
18# Shane EADY Whangarei 122 3 119 119 - - - 39 - - - - - - 80
1 2
19# Jayden DAVY New Plymouth 113 5 108 108 28 - - 22 - - 16 - - - 42
1 1 1 2
20# Connor ROWE Cambridge 101 3 98 98 - - - - - - 32 - 31 35 -
1 1 1
21# Daniel ASHFORD Papakura 97 4 93 93 32 26 - - 19 16 - - - - -
1 1 1 1
22# Dylan TURNER New Plymouth 77 6 71 71 - - - 13 9 14 - - - 15 20
1 1 1 1 2
23# Jamie SMALL East City 76 3 73 73 - - - - - 27 23 - 23 - -
1 1 1
24# Vishal PATEL Te Awamutu 74 5 69 69 25 9 18 - 12 - - - 5 - -
1 1 1 1 1
25# Scott SLEGH Hamilton 69 4 65 65 - 14 15 19 17 - - - - - -
1 1 1 1
26# James DOYLE Sunset Coast Waiuku 57 2 55 55 - 27 28 - - - - - - - -
1 1
27# Reece MONTAGUE Cambridge 54 3 51 51 - - 19 - 18 - - - 14 - -
1 1 1
28# Kody LITTLE New Plymouth 47 3 44 44 - - - 16 14 14 - - - - -
1 1 1
29# Michael WATSON Whangarei 44 3 41 41 - - - - - - - - 5 - 36
1 2
30# Avon PEEL Sunset Coast Waiuku 38 2 36 36 - - - - - - - - - - 36
2
31# Philip LEYTEN Kapiti 35 1 34 34 34 - - - - - - - - - -
1
32# Ricardo PEREIRA Cambridge 35 2 33 33 - - - - - - 18 - 15 - -
1 1
33# Brenden P-G Taupo 32 2 30 30 - - - - - - - - - - 30
2
34# Kaleb REDPATH Cambridge 17 1 16 16 - - - 16 - - - - - - -
1
35# Aidan ORMOND Waitakere 15 1 14 14 - - - - - - - - 14 - -
1
36# Benjamin WIGGANS Papakura 14 1 13 13 - - - - - - - 13 - - -
1
37# Andrew CLARK Te Awamutu 13 1 12 12 - - - - - - - - - 12 -
1
38# Ethan ROBINSON Hawera 12 1 11 11 11 - - - - - - - - - -
1
39# Joel FEAR Cambridge 9 1 8 8 - - - - - - 8 - - - -
1
=40# Scott GOSNELL Cambridge 8 1 7 7 - - - - - - - - 7 - -
1
=40# Ethan WI North Harbour 8 1 7 7 - - - - - - - - 7 - -
1
42# Joseph GREGORY Sunset Coast Waiuku 5 1 4 4 - - - - - - - - 4 - -
1
-# Wyatt CLINCH East City 0 0 0 0 - - - - - 0 - - - - -
0
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter round 11 plus 6 of rounds 1-10 to qualify.
Best 8 results are from rounds 1-10
Senior S/Class 32 Riders.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 11 of 11 Rounds BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 8 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Kurt PICKARD Tauranga 413 11 402 435 - 38 37 38 33 41 42 41 33 44 88
1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
2 Rhys TELFORD New Plymouth 324 11 313 339 34 30 30 37 27 27 35 26 27 - 66
1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
3 Matthew CAMERON New Plymouth 314 8 306 306 38 38 28 - 37 - 44 43 - - 78
1 1 1 1 1 1 2
4 Kurt BAGBY East City 267 10 257 257 22 18 20 34 22 - 27 27 29 - 58
1 1 1 1 1 1 1 1 2
5 Richard FOX Gisborne 233 10 223 223 33 23 17 12 - - 18 17 20 39 44
1 1 1 1 1 1 1 1 2
6 Jasher SIMMONS Waitakere 185 8 177 177 31 16 18 29 12 25 - - - - 46
1 1 1 1 1 1 2
7# Marc WILLERS Cambridge 217 5 212 212 41 43 44 44 - - - - 40 - -
1 1 1 1 1
8# Tony WILCOCK Tauranga 217 6 211 211 - 33 34 - 40 38 32 - 34 - -
1 1 1 1 1 1
9# Haden DE-BOER Hamilton 174 5 169 169 - 31 34 - 39 31 - 34 - - -
1 1 1 1 1
10# Callum GIFFORD Papakura 159 6 153 153 27 27 - - 27 19 21 32 - - -
1 1 1 1 1 1
11# Jason KELLY Hamilton 121 4 117 117 - 39 30 - 29 - - 19 - - -
1 1 1 1
12# Paul LUTTRELL Hamilton 112 6 106 106 - 16 22 31 8 - 18 11 - - -
1 1 1 1 1 1
13# Michael MCCALLUM New Plymouth 102 5 97 97 23 10 5 25 - - - - - 34 -
1 1 1 1 1
14# Kurt JAMES Cambridge 93 4 89 89 - - 16 28 15 - 30 - - - -
1 1 1 1
15# Joshua WOODCOCK Sunset Coast Waiuku 88 4 84 84 30 20 10 - - - - 24 - - -
1 1 1 1
16# Michael WILLIAMS Papakura 85 3 82 82 - - - - - 22 28 32 - - -
1 1 1
17# Karl ELLIS Cambridge 48 3 45 45 26 10 9 - - - - - - - -
1 1 1
18# Billy JOLLIFFE Terrigal 42 1 41 41 - - - - - - - - 41 - -
1
19# Rhys BEAUMONT Cambridge 35 2 33 33 - - - - 18 - 15 - - - -
1 1
20# Joshua CALLAN Lilydale 34 1 33 33 - - - - - - - - 33 - -
1
21# Joseph HURLEY Hamilton 33 2 31 31 - - - - - - 15 16 - - -
1 1
22# Dane BOOKER Terrigal 27 1 26 26 - - - - - - - - 26 - -
1
=23# Richard STRATFORD Te Awamutu 26 1 25 25 - - - - 25 - - - - - -
1
=23# Ben WALTER Cambridge 26 2 24 24 - - - - 9 15 - - - - -
1 1
=25# Axel JONES Hamilton 23 1 22 22 - - - - - - - 22 - - -
1
=25# Matthew DAVIES Christchurch City 23 1 22 22 - - - - - - - - 22 - -
1
27# Matthew WALKER Rotorua 22 1 21 21 - 21 - - - - - - - - -
1
28# Tim MCINDOE New Plymouth 21 2 19 19 - 11 8 - - - - - - - -
1 1
29# David MOHI Rotorua 20 1 19 19 - 19 - - - - - - - - -
1
30# Jesse TUCKEY Cambridge 18 1 17 17 - - - - - - 17 - - - -
1
31# John HAYES Hamilton 16 1 15 15 - - - - 15 - - - - - -
1
32# Richard MCLACHLAN East City 11 1 10 10 - - - - - - 10 - - - -
1
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter round 11 plus 6 of rounds 1-10 to qualify.
Best 8 results are from rounds 1-10
Women S/Class 23 Riders.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 11 of 11 Rounds BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 8 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Victoria HILL New Plymouth 418 11 407 433 41 34 42 36 36 43 43 44 26 - 88
1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
2 Hayley GEDYE New Plymouth 400 11 389 424 40 38 37 41 44 35 39 35 37 - 78
1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
3 Alexandra WILLIAMS Papakura 354 10 344 344 - 29 41 30 30 37 32 29 - 44 72
1 1 1 1 1 1 1 1 2
4 Elyse IMBER Cambridge 330 9 321 321 34 40 35 34 - - 37 36 33 - 72
1 1 1 1 1 1 1 2
5 Emily ALLISON Cambridge 274 10 264 264 - 26 22 28 22 31 - 27 12 34 62
1 1 1 1 1 1 1 1 2
6 Nicole WRIGHT North Harbour 272 12 260 295 23 20 26 17 18 24 29 19 27 38 54
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2
7 Nicole SARTEN New Plymouth 221 10 211 211 30 24 25 19 12 - 31 26 14 - 30
1 1 1 1 1 1 1 1 2
8 Monique ROGUSKI Tauranga 159 8 151 151 - - - 13 - 20 23 17 8 30 40
1 1 1 1 1 1 2
9# Holly WOODCOCK Sunset Coast Waiuku 102 3 99 99 - - - - - - 31 40 28 - -
1 1 1
10# Serena KASTERMANS North Harbour 97 3 94 94 - 28 32 - 34 - - - - - -
1 1 1
11# Sarah WALKER Rotorua 90 2 88 88 - 44 - - - - - - 44 - -
1 1
12# Nicole EADY Whangarei 77 3 74 74 - - - - - - - 16 - - 58
1 2
13# Michelle MONTAGUE Cambridge 69 3 66 66 - - 26 - 22 - - - 18 - -
1 1 1
14# Madison ERUERA North Harbour 62 3 59 59 - - - - - - - - 11 - 48
1 2
15# Cara LEYTEN Kapiti 51 2 49 49 22 - - - - - - 27 - - -
1 1
16# Jenni CONWAY Rotorua 39 2 37 37 - - - - - 16 21 - - - -
1 1
17# Ziggy CALLAN Lilydale 38 1 37 37 - - - - - - - - 37 - -
1
18# Tania CARSON Nelson 30 1 29 29 - - - - - - - - 29 - -
1
19# Nadia TURRELL Papakura 30 2 28 28 - - - - - - - 18 10 - -
1 1
20# Shanaye PECK Tauranga 25 1 24 24 - - - - - - - - - 24 -
1
=21# Shacquille MOHI Rotorua 23 1 22 22 - 22 - - - - - - - - -
1
=21# Danielle CARTER Kaiapoi 23 1 22 22 - - - - - - - - 22 - -
1
23# Anne-Marie SARTEN New Plymouth 6 1 5 5 - - - - - - - - 5 - -
1
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter round 11 plus 6 of rounds 1-10 to qualify.
Best 8 results are from rounds 1-10 Top of Report

Click to enlarge...

CONTINUE READING
Latest News
Featuring new construction processes to bring an even lighter helmet by using new materials and less of them but taking the protective factor to new heights the engineers at MET have produced a winner with the Trenta and Trenta 3K Carbon helmets. Enhanced for use in the peloton, the MET Trenta’s >>
fi’zi:k are to supply world-class saddles to the best of the UCI WorldTour, with Team Sky, BMC Racing Team, Movistar Team, AG2R La Mondiale and Lotto NL-Jumbo on the 2018 roster. The quality of the squads and their ambitions for the forthcoming season should make for some highly entertaining >>
fi’zi:k are delighted to announce the roster of top-level riders who will be wearing the highly praised, award-winning R1B shoes throughout the 2017 season. The hit-list of Olympic, World and National Champions includes sprinters, climbers and puncheurs from across the globe, opting for the >>
Latest Articles
The 2018 Downhill and Cross Country World Cups came to a climax this weekend with the final round of racing in France. We saw great season-ending placings for Fizik saddle riders: Loris Vergier took 4th and Luca Shaw 8th in the Downhill, while Lars Forster 4th, Stephane Tempier 6th and Titouan >>
Tour de France champion Geraint Thomas and Giro d’Italia winner Chris Froome will ride together in the OVO Energy Tour of Britain for the first time since 2009, Team Sky have announced today. The British pair, who placed first and third in July’s Tour de France, will both be on the start >>
After only a month back on the bike after fracturing his back in a collision with a car in late January Southlander Corbin Strong won today’s elite men’s 139 kilometre race in round four of the Calder Stewart Cycling Series in Timaru. One of New Zealand's most promising young cyclists, 18 >>
LOOK 2018
ELITE DIRETO
ROTOR GAZE MTB
ISM Saddles
SCHWALBE
Morgan Blue Cleaning
 Photo Gallery
Waterfront Auckland TT 2-10-10 Tour de Vineyard Jersey Wearers 2011
Tour de Femme Tour de Femme
Home Kiwi Riders Sports Science Beginners Articles Riders Reports Tech Corner Contact
© Cyclingnz.com 2018 | Login | Design by OnfireDesign